Як візуальні образи впливають на ефективне шкільне навчання

Анастасія Горбунова

5 хвилин читати

16.03.2023

Tory Polska Дизайнер анімаційних фільмів. Розробляє концептуальні рішення для мультфільмів, створюючи та наповнюючи їх візуальними образами. Активний лектор та учасник профільних дизайн-заходів в Україні і за кордоном. Працює з Walt Disney Animation Studios, Netflix та іншими.

  1. Як ви вважаєте, як повинна виглядати сучасна школа? Яка головна функція цієї інституції?

Я вважаю, що головна задача освіти — це розвинути у людини бажання вивчати нове. Це той процес, який є фундаментальним у житті, не лише у форматі майбутньої професії для школяра. Людина з малечку повинна вміти шукати та обробляти потрібну їй інформацію, залучаючи до цього необхідні їй ресурси. Також, важливо бути незалежним у своєму навчанні, самостійно прагнути опанувати нові знання, мотивуючись не лише наказом вчителя: «Ти повинен це прочитати!».

Я також вважаю, що освіта повинна давати школяру загальне розуміння того, що існує у світі, що оточує кожного з нас. І це не лише у питаннях політики та географії, чи соціальних правил, це може бути розуміння побутових питань, таких, як планування власного бюджету, розуміння своїх юридичних прав і обов’язків тощо. Це важливий момент, бо «життя» не повинно різко відкритися після школи, до цього треба бути готовим та правильно налаштованим. Освіта має бути більш дотичною до реальності, допомагаючи інтеграції у справжнє життя.

Школа повинна зацікавити до пізнання світу навкруги! Це, як життєвий приклад зі смачною стравою та рецептом до неї. Спочатку ти куштуєш щось смачне, а потім у тебе з’являється бажання дізнатися, як таке приготувати самостійно, отримати інструкцію до цього! Не навпаки. Так само і зі школою, яка повинна зацікавити дитину настільки, щоб її головне питання було: «А чому це працює саме так?». Тому так, «зацікавити» — це головна функція даної інституції, на мою суб’єктивну думку.

Хороша освіта має дати розуміння багатьох фундаментальних питань: «Що мене цікавить у житті, чим хотілося б займатися більше?», «Які у мене таланти, як з ними працювати?». Сучасна школа має бути динамічною, пластично трансформуючись під реалії сьогодення та потреби сучасних освітян.

 

  1. Чи можуть технологічні впровадження покращити процес навчання?

Діти, які були народжені у сучасному світі, потребують оновлених методів для розуміння шкільної програми. «Ретро-підходи», які часто притаманні класичній школі, не викликають особливої зацікавленості учня. Навпаки, застаріла стратегія пробуджує повне ігнорування навчального матеріалу. Звісно, неможливо створити унікальну константу, яка закрила б освітні потреби кожного нового покоління, бо це те, що повинно постійно адаптуватися під запити нового суспільства. Але, сучасні технології можуть значно допомогти освітянам, надаючи їм оновленні інструменти для подальшої роботи. Усе це є запорука для якісної комунікації з учнем сьогодення, для якого важливі навіть такі деталі, як шрифти у книжці, що можуть значно вплинути на його загальну увагу.

Новітні технологічні можливості створюють особливі можливості для ефективного вивчення шкільного матеріалу та зближення цілих поколінь (учня з учителем). Школа має спілкуватись з учнем його мовою, бо процесс навчання — це даілог. Саме це є секрет успішної роботи і взаємодії.

 

  1. У вересні 2022 року ви доєдналися до команди кульового Disney Animation та встигли попрацювати у візуальному відділі Netflix, цікаво дізнатися, що особисто вас надихає на створення анімацій? Чи є секретна формула успіху?

Мене дуже надихає можливість створення віртуального світу, що включає у себе певний комплекс, де присутня своя логіка, правила та унікальна побудова внутрішніх та зовнішніх процесів. Це особлива магія, що може по-справжньому вражати мене. Кожний анімаційний проект має бути унікальним, зі своєю автентичною історією всередині, навіть такі деталі картинки, як стілець, чи вікно, у кожному з мультфільмів повинні виглядати по-різному. Моя професійна задача — це логічно вирішувати проблему, знаходячи для неї унікальне візуальне рішення. Навіть пошук самої проблеми мене мотивує, надаючи цю особливу магію натхнення! До речі, ось за що я вдячна школі, то це за математику, якою я дуже захоплювалася. Зараз я практично нічого не пам’ятаю, але цей предмет точно допоміг мені відкрити аналітичні здібності та чіткий підхід до виконання роботи.

Відносно вашого другого запитання, для того, щоб зрозуміти «формулу успіху», важливо буде зазначити, що я у свої професії знаходжуся 10 років, які включають у себе багато різних етапів. Дійсно, у вересні 2022 року я доєдналася до команди Disney Animation, до цього півтори роки працювала на Netflix. Усе це є неймовірним професійним досвідом! Інший неймовірний досвід — це комунікація. Коли ти маєш змогу поспілкуватися з колегами у своїй індустрії. Це люди різної національності, віку та бекграунду. У кожного абсолютно свій унікальний досвід роботи, а працюємо ми в одному місці. Це по-справжньому мене захоплює, бо я оцінюю індивідуальність кожної людини та її особливий підхід до питань креативності. А мій особистий секрет полягає у тому, що я завжди розуміла свої цілі та шлях до них, а ще, я вдячна за підтримку своєї родини, що є дуже важливою складовою «формули».

Пам’ятаю, як десять років тому, коли мені було 20 років, я сиділа у своїй зйомній квартирі на Лесовій, навкруги сірий архітектурний бруталізм, і я неочікувано та впевнено кажу собі: «Я хочу працювати у Disney!». Напевно, що саме ось це розуміння того, що ти можеш досягти своєї мрії, якщо плідно працюватимеш, стає головним секретом особистого успіху. Чітке переконання, що твоя мрія справді можлива!

Дійсно, важливо ще додати, що десять років тому професія «дизайнер» не була надто популярною в Україні. Про цю сферу почали активно говорити протягом останніх п’яти-семи років. Тому, я дуже яскраво запам’ятала своє знайомство з професією, коли я вперше звернула увагу на титри після мультфільму, зрозумівши, що увесь цей великий перелік включає у себе ім’я тих, хто створював цю дивовижну анімаційну роботу. Ось тоді я подумала: «Ого, це стільки людей працюють над мультфільмом, а значить це і є справжня професія, і художник не має бути голодним!». Це є такий важливий момент мого життя, який змінив загальне відношення до усієї професії. Після такого «відкриття» я запустила період ресьорчу. Активний пошук культових студій та представників кожної з них (студії Disney та Pixar). Таким чином я почала знайомитись з великою кількістю різних робіт, розвивала своє  естетичне візуальне бачення та мала змогу познайомитись з міжнародними представниками творчої анімаційної індустрії. Ось комунікація з людьми це те, що точно надихає у моїй професії кожен день!

Але, звісно, на кожному шляху будуть свої невдачі та моменти до яких ти морально не будеш готовим. У такі моменти, як радять багато психологів, важливо «триматися». За друзів, за родину, за свої цілі, які мотивують тебе ставати кращим кожного дня.

 

  1. Чи є у вас професійний кейс, яким ви пишаєтесь найбільше?

Я б хотіла розпочати з того, що я дуже пишаюся самою професією дизайнерки. Дизайн це дуже обширне поняття, яке включає у себе багато внутрішніх професійних галузей — UX/UI дизайн, графічний дизайн, дизайн інтер’єрів, дизайн ландшафтів, промисловий дизайн, арт-дизайн. Це те, що впливає на різні суспільні сфери, покращуючи життя кожного з нас, це те, що забезпечує нам бажаний комфорт. І для того, щоб покращувати життя суспільства, дизайнери повинні розуміти та відчувати проблеми навкруги суспільства. Справжні професіонали, які завжди мають бути на крок попереду інших. Усе для того, щоб зрозуміти нові тенденції, знаходячи ідеальний варіант для вирішення актуального питання людини. Якщо говорити про Україну, можу з упевненістю зазначити, що у нас дизайн розвивається дуже динамічно! Професіонали цієї категорії просто вражають своїми талантами, унікальним стилем та вмінням працювати, особливо у кризових ситуаціях. Глибинне розуміння зовнішньої і внутрішньої естетики світу та бажання покращити його.

Для мене «найкрутіший» кейс це не про успішний проєкт, чи фінансову складову, це про яскраві емоції, які залишилися після роботи. Тому, зразу ж згадую дві історії з мого професійного життя. Один мій мультфільм, що так і не вийшов через пандемію, запам’ятався унікальною роботою з режисером. Мені дали тиждень, щоб закрити глобальне завдання, що включало у себе візуальне розроблення однієї з головних сцен. За цей перший етап роботи (один тиждень) режисер вирішив, що він хоче видалити цю сцену і моє завдання можна завершувати. Але, через повагу до мого часу, він все-таки вирішив подивитися фінальну роботу, яка настільки його вразила, що він повернув сцену у сценарій, адптуючи мій візуал під його нову ідею. Друга історія теж запам’яталася емоційним забарвленням роботи з арт-директоркою нового проєкту від Disney Animation, яка запам’ятала мій дизайн на презентації, а потім попросила особисто вислати їй мій макет, щоб вона могла вільно надихатися їм на роботу. Зазвичай я так роблю, а тут, ця історія сталося зі мною, що особливо запам’яталася.

Тому, мою успішність я точно знаходжу у ефективній взаємодії з іншими професіоналами креативної індустрії.

 

  1. Говорячи про анімацію, наскільки важливе якісне візуальне наповнення для шкільного контенту?

Це дуже важливо. По-перше, це те, що формує розуміння естетики всередині дитини. Це поняття настільки обширне, що включає у себе пошук краси у світі, а це точно виходить за межі власного стилю, чи інтер’єру вдома. Коли людина починає розуміти, що таке «краса», вона починає змінювати багато речей у своєму побутовому житті, активно впливаючи на світ, що її оточує. Роблячи його кращим місцем для існування. Людині різко починає не подобатися момент того, що на вулиці розкидане сміття, чи занедбана архітектура, чи дірка на власному светрі. Усе здобуває новий сенс та відповідальність до цього! І я вважаю, що саме це є однією з головних мотивацій людини, щоб самостійно покращувати життя для себе та оточуючих. По-друге, візуальне наповнення завжди надає емоційне забарвлення тексту, що краще впливає на зосередженість та зацікавленість учня. Ось згадайте, коли ви останній раз готувалися до іспитів і писали нотатки, ви запам’ятовували саме дію, що запускала певну асоціацію, яка давала змогу запам’ятати де саме знаходиться потрібний абзац. Думаю на такий візуальний підхід впливає і моя про професійна діяльність, бо я, як дизайнерка, маю знаходити візуальний голос тексту, сценарію мультфільму. І я вважаю, що у питаннях освіти це теж працює подібним чином. У тебе є певний текст, шкільна програма, яку важливо наповнити інтерактивом, і таким чином підняти зацікавленість учнів, що впливає на ефективність всієї роботи та плідної комунікації.

 

  1. Як ви вважаєте, топ-3 предмети, які особливо важливо вивчати у реаліях нашого сьогодення?

1.Комп’ютерні технології, бо сучасні діти повинні розуміти, як правильно працювати з комп’ютером та безпечно використовувати нескінченні Інтернет-можливості. Подібні новітні технології можуть навчити базовим знанням програмування, використання фотошопу, коректної редакції та форматування тексту. Багато людей вважають, що сучасне покоління «народилося з телефоном», це так, але школа повинна навчити дитину використовувати ці «телефони» не лише як розвагу, а як сучасний інструмент для плідної роботи.

2.Іноземні мови. Це секрет вдалої міжнародної комунікації та розширеного світобачення людини. Це те, що точно знадобиться у житті. Наприклад, через те, що я знаю англійську мову, я мала можливість знаходити легко знаходити ресурси, що ще не були доступні в Україні. Це іноземні статті, курси дизайну, чи перші знайомства з іноземними фахівцями.

3.Основа психології. Не знаю, як можна коректно підібрати назву до цього предмету, бо це не про психологію, як науку, а більше про її застосування у житті. Предмет про глибинне розуміння своїх внутрішніх процесів, переживань. Про те як розуміти і задовольняти свої емоційні, творчі та соціальні потреби. Я думаю це дуже важливо, особливо зараз. Бо коли ти знаєш, як приймати та поважати справжнього себе, то ти точно знатимеш, як сформувати таке ж ставлення до оточуючих тебе людей. І саме це є впевненими кроками, що ведуть кожного з нас до здорового суспільства!

 

  1. Кожна робота оцінюється якісним зворотним зв’язком. На вашу думку, за якими показниками можливо розрахувати ефективність шкільного уроку?

Хочеться розпочати з типового життєвого прикладу, який зараз зрозуміє кожен. За своє життя ми дивимось багато фільмів, але, чому ми згадуємо лише декілька з них? Бо вони нам емоційно «зачепили», по-особливому вплинули на нас. Тому, до нової інформації зберігається подібне емоційне відношення. Урок був ефективним, а шкільний матеріал успішно засвоєний тоді, коли дитина була емоційно залучена до процесу вивчення. На мою думку, саме це відповідає за плідно проведений урок. Це провокує яскраву реакцію школяра, що надає можливість поринути у процес навчання та поставити цікаві запитання до вчителя, чи однокласників. Так народжується діалог, що по-справжньому залучає освітянина до уроку.

Коли я викладала своїм студентам, то головним показником для мене було те, як вони можуть залучати мою теоретичну інформацію до своїх практичних завдань. Тому їх візуальні роботи були для мене відповідями про ефективність нашого сумісного уроку. Взагалі, за «ефективність уроку» завжди відповідає практика, як учні можуть шукати теорію та використовувати її у роботі, чи буденному житті.

 

  1. Один з головних освітніх трендів на 2023 рік є активна робота над soft skills. Поняття, яке включає у себе навички комунікації, ефективної роботи у команді, вирішення проблем та адаптованість до реалій. Як ви вважаєте, чи можна визначити цей тренд фундаментом для сучасного навчання?

Ми дійсно можемо бути впевненими, що освітній тренд на soft skills є фундаментом для сучасної школи. Це надважливо, бо головний секрет ефективного навчання є у комунікації. Коли ви прочитали статтю у класі, чи певне правило, але не просто завчили інформацію на пам’ять, а методом діалогу, з’ясували, чому це важливе знання, і як його можна використовувати вже сьогодні, знову ж, на практиці. Ось тоді ви точно вивчили щось нове та запам’ятали це. У процесі такого «діалогу» дитина вчиться формувати та висловлювати свою думку, презентувати себе, поважливо дискутувати з іншими, поважаючи думку опонентів, а іноді і змінювати свою думку в процесі, виходячи із нової здобутої інформації в процесі діалогу. Бо софт скіли — це комунікація, а комунікація з різними людьми — це інструмент набуття нових практичних і теоретичних знань. Тому, розвиваючи такі «м’які навички», ви відкриваєте можливість процесу постійного навчання та самопізнання.