Імерсивні технології в освіті

IMG_3014

Анастасія Горбунова

5 хвилин читати

21.11.2022

imersivni tehnologiї v osviti

Ірина Пахомова кандидат фіз.-мат. наук доцент кафедри фізики кристалів ХНУ імені Василя Каразіна. Незалежний експерт з питань імерсивних технології в освіті. Переможець Всеукраїнського конкурсу StarT 2020, Science on Stage 2021.

Має блог “Сучасні освітні технології” https://educationpakhomova.blogspot.com/

  1. Розкажіть, коли ви вперше зацікавились новітніми технологіями? Сміливими впровадженнями AR\VR

Вперше я побачила новітні технології AR/VR на Міжнародній (не)конференції від EdCamp у Харкові, 4 роки тому, коли мене запросили як гостю. Саме тоді презентували технології доповненої реальності, що можна використовувати у мобільних застосунках, або на міжнародних онлайн-платформах, коли ще не існувало українських аналогів. На заході було продемонстровані певні можливості використання доповненої реальності в освітньому процесі…

  1. Наскільки важливо використовувати імерсивні технології в освіті? 

Я вважаю, що новітні технології важливо використовувати в освіті, бо це вагомий показник того, як динамічно ми розвиваємось як людство. Звісно, виникає багато питань, наприклад, як активне використання новітніх технологій впливає на психологічний стан людини, але розумне застосування відкриває можливості для технологічних оновлень. Розвивається просторове мислення, розуміння понять на рівні макросвіту/мікросвіту, інтерактивне занурення у навчальний процес — усе це нові можливості для освітян. 

  1. Головна задача сучасного вчителя це…

Показати, що потрібно вчитися кожного дня.

  1. Який метод навчання здається вам найефективнішим у вчительській практиці? 

Такого немає. Неможливо виділити щось одне, усе залежить від вчителя та обраної аудиторії. Треба задати собі питання, як знайти підхід до учня, як просто пояснити складний матеріал та підняти зацікавленість до нього. У цьому допомагає використання інтерактивності, візуалізація, 3D-моделі уроку. Саме це надає учню розуміння глибини певного процесу. Для вчителя такі технології корисні тим, що можна легко зробити висновки перевіривши ефективність уроку з використанням цифрових технологій. Мені здається, що учень віддасть свою перевагу навчанню із використанням нових технологій, а його зацікавленість до навчання стане вагомим показником. 

  1. А як можливо розрахувати ефективність уроку? Що відповідає за ці показники? 

Якщо глобально відповідати на це запитання, то для мене ефективність кожного окремого уроку, це  твоє реальне майбутнє  життя. Тобто  як ти зміг себе реалізувати, які знання знадобилися на практиці, наскільки ти успішна людина. Ефективність буває короткострокова та довгострокова, але у кожному з цих варіантів важливо отримувати фідбек від класу, щоб зрозуміти над чим треба попрацювати, які теми краще розкрити. Унікальність екосистеми AR_Book полягає у тому, що вона розраховує зацікавленість кожного окремого учня, проводить глибинну аналітику та рефлексію, що відповідає на запитання показників ефективності уроку. 

  1. Як вважаєте, що може бути головною мотивацією для школяра, щоб почати сумлінно вчитися?

Важливо зрозуміти, що у кожного учня є своя мотивація. Неможливо виділити одну відповідь, яка допомогла б вчителям заохотити усіх до сумлінного навчання. Ми лише можемо мотивувати учня певними засобами, для цього треба використовувати сучасні освітні інструменти. Пізнати щось нове, ознайомитись, а краще дослідити або зробити щось самостійно на уроці — ось це є секрет справжньої зацікавленості у навчанні. 

  1. Як діджиталізація світу змінює життя кожного з нас? Починаючи з рівня побуту

Усе стало дуже швидким! В дитинстві ми уявляли, що світ необмежений, але з швидкою діджиталізацією ми побачили його кордони, зрозумівши, що він є меншим, ніж ми думали. Кожної секунди ти можеш «подорожувати»: зранку ти спілкуєшся з приватною школою у Туреччині, ввечері береш участь у онлайн-конференції в Аргентині. Єдине, що потрібно враховувати — зміну часу! Діджиталізація відкриває великі можливості на кожному етапі життя, і не тільки в освіті. 

Можна зазначити, що COVID підготував нас до цифрового сприйняття світу навкруги. Я аналізувала багато Інтернет-матеріалів, з початком локдауну в Україні. На жаль, не було жодної україномовної статті, яка б дала чіткі інструкції для вчителя, як проводити дистанційні уроки, які програми використовувати для цього. У своєму блозі я написала перелік безкоштовних програм, які допомагають реалізувати дистанційне навчання. На той момент публікація була дуже актуальна і набрала більше  200 000 переглядів. Це свідчить про те, що Україна дуже зацікавлена у динамічній діджиталізації, модернізації освітнього процесу.

  1. Наскільки важливо залучати творчий підхід до навчального процесу 

Творчий підхід треба обов’язково використовувати у навчальному процесі, бо креативні ідеї це наше все! Неможливо обмежувати такі ідеї навіть у точних науках, коли учень дає нестандартну відповідь, самостійно поринаючи у зацікавлене навчання. 

  1. Як ви вважаєте, головні можливості екосистеми AR_Book та AR_Teacher?

Головна можливість це розвиток освітян. 

Важливо ознайомити суспільство з інтерактивними та імерсивними технологіями у навчанні, можливо це  підвищить зацікавленість до предмета та ефективність навчання. 

AR_Book та AR_Teacher – це унікальна новітня екосистема, бо дає освітянам можливість навчатися та створювати щось своє, використовуючи імерсивні технології.!