Психологічні особливості освіти сьогодення

Анастасія Горбунова

5 хвилин читати

16.05.2023

Діана Мороз 

Коуч, громадська діячка, благодійниця, авторка соціального проєкту для жінок «НоваЯ». Абмасадорка WED ООН, входить у ТОП 100 Успішних Жінок України

  1. Як ви вважаєте, які головні переваги освіти сьогодення? 

Освіта є головною основою нашого суспільства, тому вона обов’язково має бути спрямована в наше майбутнє. Від освітніх програм залежить, яким буде наше суспільство завтра.

Ковід та війна змінили кардинально наші життя, але й відкрила нові можливості для тих, хто дійсно хоче розвиватись.

Багато-хто отримав кілька дипломів про вищу освіту, освоюючи нові й суміжні професії.

Дистанційна освіта відкрила кордони, прокачала мотивацію та відповідальність, зробила гнучкими та швидкоадаптивними та дала досвід іншого спілкування. Звісно, це не стосується кожного, лише тих, хто усвідомлює цінність знань та освіти.

  1. Які освітні тренди ви могли б виділити для себе? У чому секрет вашого освітнього успіху? 

Школа майже не змінювалася останні двісті років. І наразі ми знаходимось на порозі нашого нового кроку вперед. Вперед у майбутнє.

Мені особисто дуже імпонує змішане навчання (це інтеграція цифрових інструментів, технік і матеріалів, діяльність в очній формі та самостійне навчання, завдяки чому учні стають центром навчання, а вчителі відіграють роль наставників, які їх направляють) та соціально-емоційне навчання (освіта, що побудована на трьох вимірах: усвідомленість, співпереживання, залученість).

Не можу не виділити персоналізоване навчання, що не є новим, але воно завжди було помітною тенденцією в освіті. Персоналізоване навчання дає можливість висловитися та зробити вибір, насолоджуватися навчанням у своєму темпі, саме тому такий освітній тренд відповідає індивідуальним відмінностям.

Секрет мого освітнього успіху — це постійне бажання розвитку та прагнення глибинних знань.

Це вже п’ята моя освіта. І я не збираюсь зупинятись.

  1. Наскільки важлива психологічна підтримка у школах? 

Психологічна підтримка у школах має бути основним пріоритетом у діяльності навчального закладу.

Діти втратили звичний спосіб життя, розділили стрес рідних, пережили травматичні події…

У зв’язку з переживанням травм у дітей будуть неминучі зміни в поведінці, що  виливатимуться у бійки, хуліганство, грубіянство, приниження оточення, вибухи агресії, а також в самотність, закритість, сум, сльози.

Психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу має бути спрямована на збереження і зміцнення психічного здоров’я  дітей, опанування технік стабілізації емоційного стану та розвиток стресостійкості особистості.

  1. Розкажіть про ваші успішні проєкти, яка їх головна місія? 

Я займаюсь громадською та благодійною діяльністю понад 17 років, і найголовніше в ній була психологічна підтримка нужденних та незахищених верств населення.

Було проведено понад 100 благодійних проєктів, головною ціллю яких була популяризація толерантного відношення до дітей з особливими потребами, підтримка сиріт, всебічний розвиток дітей.

Найбільшої популярності здобув мій авторський соціальний проєкт «НоваЯ», який направлений на підтримку жіноцтва.

  1. Як ви вважаєте, чи можливо розрахувати ефективність уроку? Які показники за це відповідають? 

Ефективний урок повинен бути зорієнтованим на створення ситуації успіху  всіх учасників навчального процесу. Ефективний урок формує в його учасників креативність, комунікабельність, різного роду компетентності, коли учасники уроку максимально розкривають свої здібності, толерантні один до одного.

Звісно, розрахувати можна все, в тому числі і ефективність уроку, на яку впливає засвоєння учнями знань, розвиток загальнонавчальних умінь та навичок, включеність та розвиток учнів, зв’язок навчального матеріалу та досвіду учнів, характеристика діяльності учнів, рівень підготовки вчителя та його позиція.

  1. Книга, яка змінила ваше життя… 

Книга, яка вразила мене — це «48 законів влади» Роберта Гріна. Про життя без прикрас та з неймовірними історичними історіями з життя відомих людей.