Освіта нашого часу

IMG_3014

Анастасія Горбунова

5 хвилин читати

29.12.2022

osvita nashogo chasu
  1. Освіта нашого часу — яка вона?

Вона з викликом. Особливо, якщо говорити про освіту під час війни. Якщо ж брати контекст поза війною, то сучасна освіта має, як на мене, поєднувати у собі три складники.

Перший – бути максимально мобільною й відбивати останній набутий досвід фахівців у тій чи іншій сфері. Наскільки це можливо відповідно до галузі. Якщо говорити про креативну індустрії, скажімо, сценаристику. От тільки відбулася світова прем’єра на Венеційському фестивалі фільму Антоніо Лукіча “Люксембург, Люксембург” – це було 7 вересня. Сьогодні, 21 листопада, режисер, який є водночас сценаристом картини, провів заняття для наших студентів відповідного напряму.

Другий аспект – освіта повинна мати відповідне технічне забезпечення навчального процесу. Онлайн-сервіси, допоміжна техніка, на якій мають навчитися працювати учні, студенти. Все те, з чим має співдіяти працівник в ході робочого процесу, має бути в навчальному процесі теж. Якщо це можливо.

І третій складник – це встановлення горизонтальних відносин у співдії “учень-учителя”. Розуміння, що успіх навчання – це командна гра, спільний результат, взаємозбагачення одне одного знаннями та досвідом.

Ідеальна освіта нашого часу саме така.

  1. У чому полягає унікальність сучасного учня? Яка роль вчителя у його житті?

Сучасний учень має гугл. За відповідних навичок медіаграмотності його швидкість роботи з гуглом в процесі навчання можуть і сприяти процесу співдії, і заважати водночас. Буває по-різному. Оцей тотальний доступ до інформації робить учня унікальним. Але якщо взяти зріз світоглядний, то сучасний учень підходить до навчального процесу, як до пошуковика. Часто йому здається, якщо такий запит, як “закон Ома” чи “особливості поетики творів Григора Тютюнника” в гуглі він ніколи за власним бажанням не формував, то йому відповідні дисципліни не потрібні. Кенсел. Суспільний запит на ерудицію тепер має дещо інші форми, тому часто “швидкість шукати інформацію” дорівнює “знати інформацію”.

Роль вчителя – це роль партнера, наставника. Хоч саме значення слова “наставник” передбачає ніби статус того, хто курує, але наразі, як і завжди, вчитель в ідеалі має показати найсильніші сторони предмета вивчення, прищепити розуміння природи того, що вивчають. Бо часто фокус на речі, засвоєний у ході навчального процесу, не змінюється десятиліттями.

  1. Як ви гадаєте, який предмет буде найважливіший у майбутньому?

Важко сказати, як саме цей предмет називатиметься, бо іноді саме називання – це перепаковка того, що існує тисячоліттями. Історія свідчить про одне – скільки вона триває, стільки тривають війни. Коли цивільну інфраструктуру нищать ракети, попри те, що ми живемо в час розвитку високих технологій, ці технології часто спрямовані не на блискавичне врегулювання агресії, конфлікту, закінчення війни, а на її забезпечення. Відповідно, доки людство не засвоїть саме цей урок – майбутнього не буде. Сумнівів жодних. Предмет – медіаграмотність.

  1. Які є найефективніші методи освіти? А які є найефективніші методи оцінювання школяра?

Найкращий метод освіти – це практична робота. Є така піраміда навчання Едґара Дейла. Вона свідчить, що людина запам’ятовує 90% сказаного чи написаного з приводу виконуваної дії.

Виконання певного завдання та співдія з учителем щодо результату виконання – це найкращий шлях. І бажаний спільний по тому пошук варіантів покращення результату.

Найефективніший метод оцінювання – це висловлене ставлення вчителя до виконаної роботи. Це мотивує рухатися далі. Головне пальне навчального процесу і в ході оцінювання – це увага учителя до учня та його результатів.

  1. Як виглядає успішна мотивація для навчання?

Розуміння навіщо тобі (у цьому значення учневі) це потрібно. Бажано, щоб по той бік цього маршруту, була мрія. Якщо дорослі вміють прокласти шлях до тієї точки, яка зацікавить учня – то він може бути мотивований. У кожного це своя точка – кар’єра, соціальна корисність, визнання. Відповідно важливо цю мотивацію підтримувати. Це вдається, коли навчальний процес цікавий, а ставлення вчителя до учнів або студентів – особливе.

  1. Чи може онлайн-навчання повністю замінити традиційну школу?

І так, і ні. Пандемія, а тепер велика війна показала нам, що без повернення до офлайн-формату навчальний процес може тривати. Успішність його залежить від відповідального виконання всіма сторонами. Але людина – істота соціальна, і вона потребує співдії та передачі емоцій наживо. Відповідно хоч весь світ користується прерогативою онлайн-навчання. Але чи може воно повністю замінити офлайн – при крайній потребі, так. Якщо катаклізми.

Але в ідеальному світі, коли зважати, що, крім медіаграмотності, людині важливо співдіяти й бути комунікабельною, розвивати свої софт скіли – то ні, не може.

  1. Головні критерії якісного уроку? Критерії оцінки

Тут низка вимог. Наприклад: виклад актуального матеріалу з візуальним супроводом; інтерактивні паузи, які побудовані на засвоєння матеріалу; дотримання структури викладу – тобто важлива композиція уроку; отримане практичне завдання після викладу матеріалу.

Якщо навіть після лекційного заняття не передбачене практичне за розкладом, то важливо дати завдання для самостійного опрацювання. Запропонувати список корисних покликань та джерел, якщо в учня чи студента виникне бажання поглибити знання з теми.

І це все має покривати неповторна харизма вчителя-фахівця, який постійно перебуває в процесі вивчення предмета.

Один із найважливіших критеріїв оцінки – це результати учнів у вивченні цієї теми.

  1. Наскільки важливо залучити новітні технології у шкільну освіту?

Уміння бути з новітніми технологіями на “ти” – це необхідність, без якої важко сьогодні мислити про сучасну освіту. Технології дають невичерпні можливості й вкрай потрібно навчитися ними володіти. Старе, як світ, трохи трансформоване – хто володіє технологіями, той йде попереду навчального процесу.

Світлана Стретович

Програмна директорка LITOSVITA, кандидатка наук із соціальних комунікацій, медіатренерка, модераторка Книжкового клубу Верховної Ради